[vc_row][vc_column][vc_column_text]
Premijera novog filma Danisa Tanovića večeras od 21:30 u Kombank dvorani
Danas je na konferenciji za medije predstavljen novi film Danisa Tanovića, „Deset u pola“ koji će nakon premijere u Sarajevu beogradska publika imati priliku da pogleda u Kombank dvorani u okviru Festivala autorskog filma. Na konferenciji su govorili glumci Branko Đurić, Izudin Bajrović, Anja Matković, Helena Vuković i Kerim Čutuna.
Najmlađi glumac u filmu, Kerim Čutuna, govorio je o saradnji sa Danisom Tanovićem:
„Danis je bi o izuzetno precizan i konkretan, uživao sam radeći sa njim. Čuo sam dosta stvari o njemu, ali se sve to razbilo kada sam ga upoznao. Nije bilo treme, samo euforija.“
„Predivno iskustvo i nešto o čemu sanja svaki glumac – da se nađe u filmu Danisa Tanovića“, rekla je Helena Vuković čija je ovo prva uloga u dugometražnom filmu.“
Osim što je film sniman za vreme pandemije COVID-19, njegova radnja takođe je i smeštena u drugu godinu pandemije, kada se na proleće činilo da će se situacija uskoro poboljšati. Branko Đurić međutim smatra da nije bila dobra ideja snimati sa maskama jer, kako kaže, „pandemija će se završiti, ali ovaj film će ostati.“
Izudinu Bajroviću se sa druge strane dopada ta specifičnost ovog filma, a dodaje da je reditelj svakome iz ekipe ostavio izbor – da li će nositi masku čak i kada to nije naznačeno u scenariju.
Hrvatska glumica Anja Matković, koja tumači ulogu vlogerke Gordane Matić, izrazila je radost zbog boravka u Sarajevu tokom snimanja.
Na pitanje kako je izgledala njegova prva saradnja sa Danisom Tanovićem, koji je takođe i scenarista filma, ko-scenarista Nikola Kuprešanin rekao je da je atmosfera bila fenomenalna i da u radu sa Tanovićem nema ega i branjenja ideja što dosta govori o tom iskustvu.
Nakon ekipe filma „Deset u pola“, reditelj Igor Buharov, jedan od autora filma „Zemlja toplih voda“, predstavio je ovo ostvarenje koje se takmiči u okviru selekcije „Hrabri Balkan“.
Na pitanje kako izgleda rad bez scenarija, Buharov je odgovorio:
„Ovo je naš peti dugometražni film. Za prva tri smo pisali scenarije unapred i radili prema njima, ali je i dalje bilo dosta improvizacije. Nema neke velike namere iza toga što smo sada odlučili da radimo bez scenarija, prosto se tako desilo.“
„Što se tiče glumaca – volimo da radimo sa amaterima jer su iskreniji i prirodniji, to su naši prijatelji. Ali često radimo i sa profesionalnim glumcima.“
Iako vrlo poetičan, film je žanrovski određen kao naučna fantastika.
„Ovaj film se kreće na granici između snova i realnosti i ne bih rekao da je naučno-fantastični film, ali ima određenu ezoteriju. I ovaj kao i naš prethodni film iz 2016. godine govori o revoluciji koja nam je potrebna kao čovečanstvu, naravno na dosta ironičan način jer smo razočarani zbog svega što se dešava, zbog svih ovih protesta širom sveta koji ne urode plodom.“
Jedna od specifičnosti od filma je i činjenica da je sniman Super 8 kamerama, kao i da je petoro ljudi radilo na fotografiji.
„Mi snimamo već 27 godina i od početka snimamo analogne filmove jer volimo tu estetiku, ali delom i zato što mi nismo studirali film. Takođe mislim da se tako postiže osećaj da je film vanvremenski jer niste sigurni da li se dešava u prošlosti sadašnjosti ili budućnosti.“
Foto: Teodora Arsić[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]